image

PeyamaKurd - Kanada hükümetinin, 2016 yılında Peşmerge Güçleri’ne gönderilmek üzere hazırlanan 10 milyon dolarlık askeri yardımı, Rusya ile ihtilaflı olan Kiev yönetimine aktaracağı iddia edildi.

Kanada merkezli Ottawa Citizen gazetesi, Kanada yönetiminin, 2016 yılında terör örgütü IŞİD’e karşı Peşmerge Güçleri’ne gönderilmek üzere hazırlanan, 50 adet keskin nişancı silahı, 60 milimetrelik havanlar, Karl Gostav anti tank sistemi, tabanca, otomatik tüfeng, dürbün ve sağlık malzemelerinden oluşan ekipmanı Ukrayna’ya göndermeye hazırlandığını iddia etti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2016 yılının Şubat ayında ülkesinin Peşmerge Güçlerine silah göndereceğini açıklamıştı. Kanada hükümetinin gerekli görülmesi durumunda silahların direk olarak Kürdistan Bölgesi’ne gönderileceği ve Kürdistan’daki Kanadalı güçler tarafından Peşmergeye dağıtılacağı belirtilmişti.

Bağdat Hükümeti ise askeri yönden güçlü bir Kürdistan’ın bağımsızlık talebinde bulunacağı gerekçesiyle Koalisyon Güçleri ve diğer ülkelerin Peşmerge Güçleri’ne askeri yardım yapmasına karşı çıkmıştı.

Silahlar, Ukrayna’ya gönderilecek iddiası!

Bu gelişmelerin ardından Kanada, Kürdistan Bölgesi’ne göndermeyi hedeflediği silahları askeri bir depoya aktarmıştı.

2016’dan beri Montreal’daki askeri bir depoda saklanan silahların, Ukrayna’ya gönderilme amacıyla başka bir yere taşındığı kaydedildi.

Ottawa Citizen gazetesinde yer alan habere göre, Kanada hükümet yetkilileri de, söz konusu silahların Montreal’dan taşındığını doğruladı.

Kanada basını silahların Ukrayna’ya gönderilmek üzere başka bir depoya aktarıldığını iddia etti.