image

PeyamaKurd - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin Rusya’ya yönelik kimyasal silahlarını imha etme çağrılarına yanıt vererek, bu çağrıların mantıksız ve dayanaksız olduğunu, zira Moskova’nın tüm kimyasal silahlarını çok uzun süre önce imha ettiğini dile getirdi.

Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus aktivist Aleksey Navalnıy vakasıyla ilgili yaptırımların ikinci turundan kaçınmak için Moskova’yı elindeki tüm kimyasal silahları beyan ve imha etmeyi önermişti.

Sözcü Peskov ise, basın toplantısında Washington’dan gelen çağrı hakkında, “Rusya, topraklarındaki tüm kimyasal silahları imha ettiğini yıllar önce açıkladı ve doğruladı. Rusya, ilgili anlaşmanın hükmünü eksiksiz olarak yerine getirdi. Moskova’nın kimyasal silahı bulunmuyor” sözlerine yer verildi.

Ayrıca Peskov açıklamasında, Rusya’nın ABD de dahil ilgili taraflardan da söz konusu anlaşmanın hükümlerine uymasını beklediğini anlatarak şunları dile getirdi:

“ABD de dahil birkaç ülkenin topraklarında kimyasal silah bulundurduğunu biliyorsunuz. Bu bağlamda, bu tür açıklamalar tamamen mantıksız ve dayanaksız olup Rusya’yı dizginleme politikasını kamufle etmeye yönelik başarısız bir girişimidir."