image

PeyamaKurd - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna sınırından çekilen Rus askerleri hakkında açıklama yaptı.

Peskov günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rus askerlerin Rusya sınırları içinde yaptığı intikallerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında planlanan görüşmeyle bir ilgisi olmadığını söyledi.

Gazetecilerin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun talimatı doğrultusunda ani denetim faaliyetlerinde yer alan Güney Askeri Birimi ve Hava İndirme Kuvvetleri güçlerinin daimi üs noktalarına dönmeye başlamasının planlanan Putin-Biden görüşmesiyle ilgili olup olmadığı sorusuna yanıt olarak Peskov şu ifadeleri kullandı:

“Bunlar kesinlikle birbiriyle ilişkili olmayan durumlar. Rus askerlerinin Rusya topraklarında yaptığı intikallerin kimseyi tehdit etmediğini, bir tehdit oluşturmadığını ve gerilimi tırmandırma amacı taşımadığını daha önce söylemiştik. Rusya, kendi askeri yapılanması ve askerlerin eğitimi için gerekli gördüğü faaliyetleri yürütüyor. Dolayısıyla bu, Rusya-ABD ilişkileri için kesinlikle bir sorun veya konu teşkil etmiyor.”

“ABD: Takipteyiz”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, dün yaptığı açıklamada haftalardır bölgede gerilimin yükselmesine neden olan Ukrayna sınırına yapılan askeri yığınağın geri çekileceğini açıklarken, ABD tarafı yakın takipte olduklarını ifade etmişti.

Yapılan açıklamanın ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, düzenlediği basın toplantısında Ukrayna'nın doğusundaki gerilime ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Sözcü Price, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun, Ukrayna sınırına geçici olarak konuşlandırılan tüm birliklerin 1 Mayıs'a kadar çekileceği açıklamasına dair, durumu yakından takip etmeyi sürdüreceklerini kaydetti.