image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Antep'te partisinin il binası önünde düzenlenen "Halkla Buluşma" programında yaptığı konuşmada gelecek seçimlerle ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Pervin Buldan, "Geçmişte özellikle son seçimlerde, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Antalya seçimlerinde desteklediğimiz demokratik güç birlikleri elbette önemli ve kıymetliydi. Ancak bundan sonraki seçimlerde hiç kimse bizden aynı tavrı beklemesin" dedi.

Bundan sonraki seçimlerde üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini belirten Buldan “Ancak sadece bir taraf için söylemiyorum, diğer tarafta da...” diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Diğer taraf derken, elbette Millet İttifakı'nı kastediyorum. Bu ülkede kim iktidar olmak istiyorsa, bu ülkenin en büyük sorunu olan Kürt sorununu çözmek zorundadır ve sorun çözülmeden bu ülkeyle demokrasi gelmeyecektir. Onun için hiç kimse Kürt halkının oylarını cebinde kesin olarak görmesin.”

“Bu ülkede demokrasi istiyorsanız HDP’sini ve Kürtleri esas almak zorundasınız”

Buldan konuşmasında Türkiye’ye demokrasinin gelebilmesi için HDP ve Kürtlerin esas alınması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bu ülkede eğer demokrasinin gelişmesini istiyorsanız işte o zaman HDP'sini ve Kürtleri esas almak zorundasınız. Hiç kimse HDP'yi kolay lokma olarak görmesin. Geçmişte özellikle son seçimlerde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Antalya seçimlerinde desteklediğimiz demokratik güç birlikleri elbette önemli ve kıymetliydi. Ancak bundan sonraki seçimlerde hiç kimse bizden aynı tavrı beklemesin. Aynı tavrı göstermeyeceğimizi herkes artık bilsin ve bilmelidir.”

“Çözüm sürecini HDP değil ‘Dolmabahçe Mutabakatı'nı tanımıyorum’ diyenler bitirdi”

Erdoğan’ın Diyarbakır’da “Çözüm Süreci” hakkındaki konuşmalarına atıfta bulunan Buldan, şu ifadeleri kullandı:

“Ama şunu herkes çok iyi bilsin ki çözüm sürecini bitiren HDP değildir, HDP olmadı ve HDP olmamıştır. Dolmabahçe Mutabakatından hemen sonra "ben bu mutabakatı tanımıyorum, ben bu süreci başlatmadım" deyip 7 Haziran ile 1 Kasım tarihleri arasında bu ülkede zulmü ve baskıyı uygulayan, bu ülkede herkesi tutuklatan bu ülkenin ve Kürtlerin iradesine saygısızlık yapan bir hükümetten ve iktidardan ve ülkeyi temsil eden Cumhurbaşkanından beklenen ancak budur. O sürecin içinde olan biri olarak ifade etmek isterim 3 yıllık çözüm sürecinde o kıymetli süreçte eğer bu ülkeye cenazeler gelmediyse, anneler ağlamadıysa, gençler yaşamını yitirmediyse burada en büyük pay bu sürecin aktörlerindedir, en büyüğü de HDP’dedir ve bu sürecin içinde olanlardadır.”

Buldan, “Çözüm süreci bu ülkenin en kıymetli süreciydi ama bu süreçte bizim için onurlu olan bu süreçte elbette ki yaptıklarımız ve bundan sonra önümüze gelirse asla tereddüt etmeyeceğimiz bir süreçten bahsediyoruz. Onlar pişman olabilirler ama biz bu sürecin içinde olduğumuz için asla pişmanlık duymuyoruz” diye belirtti.