image

PeyamaKurd - Ukrayna ve Rusya arasında gerilim ve Karadeniz'de savaş gemilerinin geçişi ile ilgili konulara dikkat çeken ABD Savunna Bakanlığı (Pentagon) John Kirby, Washington'un, 'Rusya'nın Karadeniz'e erişimi kısıtlama niyetinin farkında olduğunu' belirtti.

Bakanlık Sözcüsü Kirby basın açıklamasında, ABD'ye ait savaş gemilerinin boğazlardan geçişinin iptali hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Karadeniz bölgesinde yükselen gerilime ilişkin açıklamada bulunan ABD Savunna Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, basın toplantısında Rusya'yı hedef aldı.

Sözcü Kirby, Rusya'nın Karadeniz'e erişimi 'kısıtlama niyetinin' farkında olduklarını belirterek, "Bu, (Rusya'nın) Ukrayna'yı zayıflatma ve istikrarını bozma yönünde süren kampanyasının net şekilde en son örneği olacak" ifadesini kullandı.

Ayrıca açıklamasının devamında Kirby, "Rusya'yı bölgedeki gemilere yönelik tacizine son vermeye ve Ukrayna sınırı ve işgal altındaki Ukrayna'da konuşlandırdığı kuvvetleri çekmeye çağırıyoruz" sözlerine yer verdi.