image

PeyamaKurd - Rusya'nın askeri birliklerini geri çektiği iddialarını reddeden ABD Savunma Bakanı (Pentagon) Lloyd Austin, Rus ordusunun hazırlıklarını artırdığını ifade etti.

Savunma Bakanı Lloyd Austin açıklamasında, “Biden'ın da dediği gibi eğer NATO topraklarının her bir adımını savunmamız gerekiyorsa savunacağız" sözlerine yer verdi.

"Ruslar, Karadeniz'deki stoklarını arttırdı"

Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO'nun ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Austin, Ukrayna krizine değindi.

Pentagon Şefi Austin, Moskova yönetiminin askerlerini geri çektiği iddialarını kabul etmeyerek, Rusların Karadeniz'de hazırlıklarını artırarak "kan stoku yaptıklarını" ileri sürdü.

Basın toplantısında Rusya'nın askerlerini Ukrayna sınırına yaklaştırdığını ve bölgedeki askeri uçuşların sayısının arttığını dile getiren Pentagon Şefi, kendisinin de asker kökenli olduğunu, Rusya askerlerinin eski pozisyonlarına döndürülmediğini düşündüğünü belirtti.

"NATO'nun her bir adımını savunacağız"

ABD Savunma Bakanı açıklamasında, Rus ordularının Karadeniz, Kırım ve çeşitli bölgelerdeki varlıklarıyla NATO kapısına dayandığını kaydetti.

ABD'nin müttefikleriyle tetikte olacağını kaydeden Austin, "ABD'nin NATO'ya olan bağlılığını yeniden açıkça vurgulamak istiyorum. (ABD Başkanı Joe) Biden'ın da dediği gibi eğer NATO topraklarının her bir adımını savunmamız gerekiyorsa savunacağız" dedi.

Austin, Moskova yönetiminin, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı tehdit oluşturduğuna inanmalarını istediğini ve kendilerini bu şekilde haklı çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.