image

PeyamaKurd - Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askerlerinin yüzde 80'inin Ukrayna'ya girmeye hazır olduğunu bildiren ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, söz konusu kuvvetlerin ileriye konuşlandırıldığını dile getirdi.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin son verileri değerlendirdi.

"Rus kuvvetleri saldırı için hazır"

Pentagon yetkilisi konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada, Rusya’nın Belarus’ta ve Ukrayna çevresinde konuşlandırdığı kuvvetlerin saldırı için "olabildiğince hazır" pozisyona geçtiğini ifade etti.

Pentagon yetkilisi açıklamasında, Rus güçlerinin henüz Ukrayna sınırını geçip geçmediğini teyit edemeyeceğini belirtti.

Kuvvetlerin yüzde 80'i kabul edilen pozisyonda!

Rus güçlerinin sınırdaki faaliyetlerine değinen yetkili, "Kuvvetlerinin yaklaşık yüzde 80'inin ileri konum olarak kabul ettiğimiz pozisyonda olduğunu ve her an girmeye hazır olduğunu değerlendiriyoruz" ifadesini kullandı.

Basın açıklamasında Rusya’nın topyekün bir işgal için harekete geçmesini bekledikleri gücün yüzde 100’ünü hazır hale getirdiğini belirten yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seyir füzelerinden balistik füzelere, zırhlı ve kara birliklerinden özel kuvvetlere Karadeniz'de konuşlu deniz unsurlarına kadar her türlü kabiliyeti işgale katılmak üzere hazır hale getirmesinden endişe duyduklarını vurguladı.

Ayrıca açıklamasında, “Karadeniz'de ve Akdeniz’deki donanma varlıklarını kesinlikle artırdılar" diyen yetkili şu ifadelere yer verdi:

"Akdeniz'de, Karadeniz'de olduğundan daha az. Ve eğer Ukrayna'yı işgal etmeyi planlıyorsanız ve bu işgali etkili bir şekilde yürütebilmek için o ülkeyi kuşatıyorsanız, o zaman açıkçası Karadeniz ve Karadeniz’deki kuvvetler sizin için sadece karaya asker çıkarmak için değil aynı zamanda uzun menzilli atışlar açısından da önemli olacaktır.”