image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bugün yayımlanan bir müfettişin genel raporunda, Türkiye, ABD destekli Kürt güçlerine bölgede (Rojava) saldırı yaptı. Bu boşluktan yararlanan terör örgütü IŞİD’in bu yıl tekrar ivme kazandığı ve canlandığı belirtildi.

Bu Neden önemli: ABD destekli koalisyon Suriye'deki grup topraklarının % 2'sini geri alsa da, ABD Savunma Bakanlığı'na göre, Irak'taki yeni hükümeti ve Amerikan müttefik birimlerini tehdit edebilecek bir kalıntı bulunuyor. Fırat nehri ve çevresi.

Al- Monitor'de yayınlanan analiz habere göre: Bu, olası bir savaşın yakında bir zamanda yapılamayacağı anlamına geliyor. Birleşmiş Milletler, Irak ve Suriye'de 30.000 militanın bırakılabileceğini tahmin ediyor, ancak Savunma Bakanlığı ham sayının grubun “yeteneklerini” yansıtmadığını da kaydediyor. Bu öngörüler gündeme gelirken hatırlanacağı üzere, Amerika Birleşik Devletleri  son olarak Hecin’de, Suriye yakınlarında IŞİD’in komuta emirlerine tekrar başladığı camiyi hedef almıştı.

Sınırların aşılması: Pentagon'un büyük endişelerinden biri de, Irak'ın Suriye sınırından geçerek varlığını bir şekilde tekrar oraya taşıması. Irak hükümeti tarafından bu yılın başlarında Suriye'ye başlatılan bir dizi plan, bazı grupların kuzeydoğu Suriye'den Ninova  eyaletine getirilmesi için kaçakçılık rotalarını kısıtlamak için tasarlandı. Savunma Bakanlığı genel müfettişe verdiği demeçte,” IŞİD çeteleri şimdi uyuyan hücrelerini ayağa kaldırma ve küçük çeteleri örgütlemeye odaklandı” dedi.

Sırada ne var: IŞİD, güç kazanmak için başka bir şansa sahip olabilir. Geçen hafta Pentagon, Türkiye ile ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri arasındaki çatışmaların gruba karşı mücadelede bir duraklamaya yol açtığını duyurdu. 

Öte yandan ABD,  İran'a yönelik yaptırımları ile Irak'ta savaşan Tahran destekli gruplarda bir artışla başa çıkmaya çalışıyor. ABD Savunma Bakanlığı, müfettiş raporlarında Bağdat'tan bağımsız olarak faaliyet gösteren Şii ağırlıklı birliklerin kontrolünü ele geçirme konusunda hiçbir ilerleme kaydetmediğini bildirdi. Raporlarda ayrıca “İran, milislerin bölgede bir dayanak oluşturmasına yardım etmek için 150 elit savaşçısını görevlendirdi” dendi.

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd'e aittir.