image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili, ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri (DSG) ile terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede işbirliğini devam ettirmek istediklerini kaydetti.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili AFP’ye konuştu. Yetkili,  "Suriye'nin kuzeyinde artık birliklerimiz olmasa da, DSG’ye ne tür destek sağlamaya devam edebileceğimize bakacağız" ifadelerini kullandı.

‘Kürtler ile ABD arasındaki hala güçlü’

Türkiye, Rojava'ya yönelik bir hafta önce ‘Barış Pınarı’ adını verdiği harekat başlatmış, ardından ABD ise Suriye'deki yaklaşık bin kişilik askeri birliğinin tümünü çektiğini duyurmuştu.

Pentagon yetkilisi, "Muhtemelen güneyde bu görevi sürdürmemize izin verecek olan El Tanf sahasını koruyacağız” diyerek, “DSG önemli bir ortaktı. Bence Suriye'de IŞİD'e karşı savaşmaya devam etmeye hazır olduklarına işaret ettiler. Suriye'de savaşmaya devam etmelerine nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda konuşulacağına inanıyorum” sözlerini kullandı.

Yetkili, DSG’nin, Türkiye ile karşı karşıya gelmelerine izin veren ABD’ye bundan sonra güvenip, güvenmeyeceğine ilişkin soruya ise, “Kürt güçler ve ABD ordusu arasındaki ilişkiler hala taraflar arasında işbirliğini sürdürecek kadar güçlü. Çok yüksek düzeyde iletişim kurmaya devam ediyoruz. ABD ordusuyla çok güçlü bağları var. Bu ilişkiyi sürdürebileceğimizi düşünüyorum” yanıtını verdi.