image

PeyamaKurd - Irak ve Suriye'de IŞİD’e yönelik gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin rapor yayınlayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişliği, raporda YPG’nin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yönetimine Arapları dahil etmemekte ısrar ettiği ifade edildi. 

Pentagon’un yayımladığı rapor, terör örgütü IŞİD’e yönelik ocak-şubat ve mart ayılarındaki  operasyonlarla ilgili değerlendirmeleri içeriyor. 

Ayrıca bölge ile ilgili ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ile Savunma İstihbarat Ajansı’nın (DIA) arasındaki ihtilaf da rapora yansıdı. 

DIA’ya göre YPG, Arapların DSG’ye dahil olmasını istemiyor 

Yayımlanan raporda, CENTCOM’un Arap nüfusun büyük çoğunluğunun YPG ve bu yapıyla ilişkili sivil yapıları desteklediğine ilişkin iddialar yer alırken DIA’nın ise YPG’nin Arapları DSG yönetimine dahil etmek istemediğini vurguladığı belirtiliyor. 

Rapora göre DIA, başmüfettişliğe, DSG içindeki YPG’nin, Arapların yoğun yaşadığı ve Arap savaşçıların çoğunlukta olduğu bölgelerde dahi Araplarla güç paylaşımına girme konusunda isteksiz davrandığını bildirdi. 

DIA'ya göre bunlar, YPG'nin DSG bünyesindeki küçük bir Arap otonomisini de yok etme girişimini gösteriyor.  

CENTCOM’um YPG raporu 

Ayrıca raporda YPG’nin DSG içinde liderliği elinde tuttuğu ve karar verici konumda olduğu vurgulanan raporda CENTCOM’un, YPG’nin Arapları yönetime katmaya çalıştığına yönelik iddiaları da rapora yansıdı. 

Buna göre şu tespitler yapıldı: 

  • Etnik rekabet, yoksulluk ve güvenlik sıkıntıları Arap toplumunun DSG’ye desteğini olumsuz etkiliyor. 

  • YPG’nin gençleri zorla askere alma uygulaması Araplar tarafından rahatsızlıkla karşılanıyor. 

  • Arap sivil toplum aktivistlerinin siyasi muhalefetten dolayı tutuklaması kaygı verici.  

  • YPG, Türkiye’nin askeri harekatlarında operasyonunda uğradığı kayıpları kapatamıyor.