image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki savaş ve gerilim devam ederken Pentagon, Kiev yönetimine silah yardımının yapılacağını duyurdu. Açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 20 ülkenin Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile 47 ülke askeri ve savunma yetkilileriyle Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısına katılan Bakan Austin, Ukrayna'daki durumla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. 

Sanal ortamda yapılan toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Austin, bir önceki toplantının ardından bu toplantıya Avusturya, Bosna Hersek, Kosova, Kolombiya ve İrlanda’nın da katıldığını kaydetti.

Austin, Ukrayna’ya yapılacak destek konusunda katılımcı ülkelerin kararlılığına değinerek şu sözlere yer verdi:

“Ukrayna’ya ek yardımlar konusunda oldukça memnun edici duyurular da oldu. 20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu. Birçok ülke kritik derecede ihtiyaç duyulan top mermisi, kıyı savunma sistemleri, tank ve diğer zırhlı araçlar hibe ediyor."

Austin, Ukrayna’nın kıyılarını savunması için bu ülkeye Harpoon füzeleri ve lançerlerini vereceğini duyuran Danirmarka’ya ve Ukrayna ordusuna, tank, roket ve helikopter vermeyi taahhüt eden Çekya'ya teşekkür etti.