image

PeyamaKurd- ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eric Pahon, ABD'nin ve IŞİD  karşıtı koalisyonun, terör örgütü IŞİD'e odaklandığını ve rejimle bir çatışmaya girme niyetlerinin olmadığını belirtti. Eric Pahon, Esed rejimin Dera'daki ilerleyişine yönelik sorularını yanıtladı.

Pahon, Esed rejimin Dera'daki ilerleyişine yönelik sorularını yanıtladı. Pahon "ABD, Esad rejiminden gelecek herhangi bir saldırıya karşı, Suriye'nin güneyindeki müttefiklerini savunmaya hazırdır, diyebilir miyiz?" sorusuna, "Evet. Bir saldırı durumunda kendimizi ve ortaklarımızı koruyacağız. Bunu daha önce birçok kez gördünüz. Bu konulara yönelik çok tahammülümüz yok. Diplomatlarımız ve politikacılarımız Suriye'deki çatışmalara yönelik çeşitli çözümler üzerinde çalışıyor. Askeri olarak her zaman kendimizi ve birlikte çalıştığımız ortaklarımızı savunuruz" yanıtını verdi.

Suriye'nin güneybatısında faaliyet göstermediklerini belirten Pahon, "Biz El Tanif'teyiz, Suriye'nin güneyinden kastınız burası ise. Burada kimseye ortaklarımıza saldırı düzenlemelerini tavsiye etmiyoruz" ifadelerini kullandı.