image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Rojava ve Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) ilişkin sorulan soruları yanıtladı.

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik olası operasyonu hakkında sorulan sorulara 'bu konuda yorum yapmayacağını' belirten Kirby, DSG ile Suriye'de spesifik olarak ve sadece IŞİD ile mücadele kapsamında ortaklığın etmeye devam ettiğini söyledi.

Türkiye ile ABD arasında deva eden F-35 müzakereleri!

Türkiye ile ABD arasında F-35 ve F-16 savaş uçaklarına ilişkin yapılan müzakerelerle ilgili konuşan Pentagon Sözcüsü şu ifadeleri kullandı:

"Bunu anlaşmazlık olarak nitelendirmeyeceğim. Biz, Türkiye'nin (F-35) programdan çıkarılma sürecinin tamamlanmış olması ve bunun ikili ilişkilerin geleceği için ne anlama geldiğine ilişkin bir görüşmeydi. Dolayısıyla oldukça verimli bir görüşmeydi. Ton olarak da profesyoneldir. Türkiye halen birçok ortak menfaatimizin olduğu değerli bir NATO müttefikidir. Biz, ittifak perspektifinden ortak güvenlik menfaatleri üzerine Türkiye ile çalışmaya devam etmek istiyoruz."

Kirby, toplantının sadece Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına ilişkin olduğuna dikkat çekerek, "Bu, Türkiye ile ikili olarak yakın çalışma yolları bulmaya çalışmayacağız anlamına gelmiyor" dedi.