image

PeyamaKurd - Rusya'nın kendi müttefikleri ile olan ilişkilerine dikkat çeken ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD'nin, müttefiklerinden Rus ekipmanlarından uzak durmasını istediğini dile getirdi.

Ziyaret ile ilgili Hint basınındaki habere göre, ABD Savunma Bakanı Austin ve Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir görüşme gerçekletirdi.

Hindistan'ın S-400 hava savunma sistemlerini tedarik etme süreciyle ilgili bir soruya yanıt veren Austin şunları dile getirdi:

"Tüm müttefiklerimizi ve ortaklarımızı Rus ekipmanından uzak durmaya çağırıyoruz. Ortaklarımızın yaptırımlara neden olabilecek ekipman tedarikinden kaçınması gerekir."

Austin açıklamasında, Hindistan'ın sistemi satın almakla ilgilendiğinin farkında olduklarını belirterek, "Henüz S-400 sistemi edinmediler, bu nedenle yaptırımların masada olması için bir neden yok" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Savunma Bakanı Austin, Hindistan'ın hızla değişen uluslararası dinamiklerde giderek daha önemli bir ortak olduğunu da değindi.