image

PeyamaKurd - ABD’nin Irak’taki kuvvetlerinin henüz sahadaki faaliyetlerine tekrar başlamadığını dile getiren ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, değerlendirmelerde bulundu.

Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Jonathan Hoffman, gündemdeki konulara ilişkin açıklama yaptı.

Jonathan Hoffman, İran ile yaşanan gerilim sonrasında Irak'taki faaliyetlerine ara veren ABD’nin ülkedeki eğitim ve operasyon faaliyetlerini başlattığı haberlerine ilişkin bir soruya, Suriye’de operasyonların devam ettiğini ancak Irak'ta henüz yeni bir gelişme olmadığını belirtti.

Irak'taki operasyonlara ilişkin konuşan Hoffman, "Halen onlarla (Irak güvenlik güçleri) ile aynı üslerde birlikte kalıyoruz. Operasyon, planlama ve diğer birçok konuda birlikte çalışıyoruz ancak spesifik saha faaliyetleri ve operasyonları henüz yapılmıyor. Şu anda faaliyetlerimizi tamamen tekrar ne zaman başlatabileceğimize bakıyoruz. Bu konuda sizi bilgilendireceğiz" sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamalarında ABD'nin Irak’taki üslerini korumak için ülkeye Patriot sistemi gönderip göndermeyeceğine ilişkin soruları değerlendiren Hoffman, İran’ın füzelerinin yanı sıra ABD kuvvetlerinin aynı zamanda İran destekli güçlerin saldırılarına da maruz kalma riskinin bulunduğunu, bölgedeki ABD komutanının uygun tedbirler aldığını kaydetti.