image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü (Pentagon) John Kirby günlük basın toplantısında ülkesinin Afganistan’dan asker çekme kararı ve Erbil’de geçtiğimiz günlerde yaşanan saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

John Kirby, Amerikan birliklerinin çekilmesinden sonra ABD’nin Afganistan’a yeniden terörle mücadele birliklerini gönderme durumunun söz konusu olmadığını söyledi.

ABD’nin çekilmesinden sonra Afganistan’da durum kötüleşirse bölgeye terörle mücadele birliklerinin sevk edilmesinin olası olup olmadığı sorusuna Kirby, yanıt olarak şu ifadelere yer verdi:

“Kabil hükümetiyle terörle mücadele güçlerinin yeniden Afganistan'a sevk edilmesi ihtimaline ilişkin herhangi bir görüşmemiz yok. Afganistan’dan ortaya çıkabilecek tehditlere karşı bölgede yeterli terörle mücadele kabiliyeti bulunduracağız.”

Kirby açıklamasının devamında, “Dünya çapında güçlü bir terörle mücadele kabiliyetimiz var. Dünyada vurmak durumunda kaldığımızda vuramayacağımız yer yok” şeklinde konuştu.

“Erbil saldırısı: Zamanı geldiğinde kendi yöntemlerimizle yanıt vereceğiz”

Öte yandan Kirby, Erbil Uluslararası Havalimanı’na yönelik saldırıya ilişkin, “Irak’ta ABD güçlerini hedef alan saldırılar başarısız oldu. Zamanı geldiğinde saldırıların cevabını kendi yöntemimiz ile vermek için Irak’lı taraflarla çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

John Kirby, saldırılara ilişkin, “Irak’lı ortaklarımız soruşturmaya devam ediyor ve birlikte çalışıyoruz. Bence sonuçlar için acele etmeden önce işlerini yapmalarına ve gelecekte ne yapmaları gerektiğine karar vermelerine müsaade edelim” dedi.

Kirby ayrıca, ABD ile Irak arasında devam eden “stratejik müzakerelere” ilişkin, “Irak güvenlik güçlerinin kabiliyetlerini güçlendirmek ve artırmak için kullandığımız yol ve yöntemleri konuştuk. Şüphesiz önümüzdeki dönemde gelecekteki ilişkilerimizin yol haritasını belirlemek için tekniki müzakerelere başlayacağımızı konuştuk. Bundan dolayı Irak hükümeti ve güvenlik güçleri ile ilişkilerimizin güçlü olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.