image

PeyamaKurd - ABD ile Türkiye savunma yetkilileri arasında F-35 programına ilişkin Ankara'da yapılan toplantıya değinen ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, görüşmenin oldukça verimli geçtiğini ifade etti.

"Ankara'daki toplantı oldukça verimliydi"

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pentagon Sözcüsü, "Ankara'daki görüşmeye ilişkin biraz daha detay verir misiniz? Görüşme konuları nelerdi ve ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmazlık tam olarak nedir?" sorusuna şu yanı verdi:

"Bunu anlaşmazlık olarak nitelendirmeyeceğim. Biz, Türkiye'nin (F-35) programdan çıkarılma sürecinin tamamlanmış olması ve bunun ikili ilişkilerin geleceği için ne anlama geldiğine ilişkin bir görüşmeydi. Dolayısıyla oldukça verimli bir görüşmeydi. Ton olarak da profesyoneldir.

Türkiye halen birçok ortak menfaatimizin olduğu değerli bir NATO müttefikidir. Biz, ittifak perspektifinden ortak güvenlik menfaatleri üzerine Türkiye ile çalışmaya devam etmek istiyoruz."

"Türkiye ile ikili yol bulmaya çalışacağız"

Toplantının sadece Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına ilişkin olduğuna dikkati çeken Sözcü Kirby, "Bu, Türkiye ile ikili olarak yakın çalışma yolları bulmaya çalışmayacağız anlamına gelmiyor" ifadesini kullandı.

Basın açıklamasında Türkiye'nin F-16 talebinin, sadece milli güvenlik açısından değil aynı zamanda NATO güvenliği için de önemli olduğuna vurgu yaptığı hatırlatılarak, ABD'nin de güçlü bir Türk Hava Kuvvetlerinin NATO için önemli olduğuna inanıp inanmadığına ilişkin soruya Kirby, ABD'nin askeri satışları konusunda yorum yapmayacağını ancak Türkiye'nin önemli ve değerli bir NATO müttefiki olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Sözcü Kirby, "İttifakımız ikili güvenlik ilişkimiz bağlamında Türkiye ile nasıl ilerleyeceğimize ilişkin görüşmeler yapmak önemlidir ve bunu yapmaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.