image

PeyamaKurd - ABD'de, Pentagon'un bütçe tasarısına ABD’nin Suriye’deki askeri varlığı için yasal yetki şartının da eklendiği açıklandı. ABD Temsilciler Meclisi New York Vekili Demokrat Jamaal Bowman, 2023 savunma bütçesine ilişkin yasa tasarısına, ABD ordusunun Kongreden spesifik yasal bir yetkilendirme almadan Suriye’de asker bulundurmasını yasaklayan ekleme yaptı.

ABD güçlerinin Suriye'deki varlığı devam ederken ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 mali yılı bütçesini içeren ve ABD savunma harcamaları politikalarını belirleyen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına verilen ekleme ve düzeltmeler, Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesinde tamamlandı.

Pentagon'un hazırladığı tasarıya, çeşitli konularla ilgili tam 650 ekleme yapılırken, bu eklemelerden biri de ABD’nin Suriye’deki askeri varlığıyla ilişkiliydi.

"Fonlar, ABD’nin Suriye’deki askeri varlığı için kullanılmaz"

New York eyaletinin Demokrat Vekili Jamaal Bowman, “ABD’nin Suriye’de devam eden askeri varlığının yasaklanması” başlığıyla tasarıya bir ekleme yaptı.

Bölge ile ilgili yapılan eklemede şu ifadelere yer verildi:

“Savaş Yetkileri Karar Yasası koşullarına uygun olarak yasal bir yetkilendirme olmaksızın, bu yasa (tasarısı) kapsamında veya başka şekilde Savunma Bakanlığına kullanım yetkisi verilen hiçbir fon, bu tasarının yasalaşmasından bir yıl sonradan itibaren ABD’nin Suriye’deki askeri varlığı için kullanılmaz.”