image

PeyamaKurd - ABD öncülüğündeki koalisyonun Irak’ta muharip misyonunun sonlandırılmasına ilişkin konuşan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Amerikan ordusunun bu ülkede konuşlu asker ve ekipmanında herhangi bir değişiklik olmadığını, misyonun sadece tavsiye ve destek olarak değiştiğini dile getirdi.

Sözcü Kirby, Irak'ın koalisyon güçleriyle son müzakereleri tamamladığı ve koalisyon güçlerine bağlı muharip kuvvetlerin Irak'taki görevinin sona erdiği açıklamasına ilişkin soruları yanıtlayarak, Irak ile görüşmelerin uzun süredir devam ettiğini vurguladı.

Pentagon Sözcüsü açıklamasında, ayrıca Amerikan güçlerinin de bir süredir zaten bu ülkede muharip bir misyondan ziyade tavsiye ve destek amaçlı çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

"Irak'taki asker sayısında değişiklik olmayacak"

Açıklamasında, "Irak’taki konuşlanmamızda şu an için önemli bir değişiklik olmayacak" diyen Kirby, "2 bin 500 asker halen oldukları yerde olacak, sayıları değişmeyecek. Fiziksel konuşlanmamız değişmeyecek. Bu ileride de değişmeyecek demek değil elbette" ifadesini kullandı.

Sözcü Kirby, Irak ordusunun artık IŞİD ile mücadele operasyonlarını kendi başına yürüttüğünü kaydederek, ABD’nin sadece bu operasyonlarda tavsiyeler verdiğini ve bu iş birliğinin devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Öye yandan Kirby, bugünden itibaren ABD’nin Irak’ta hava saldırılarını devam ettirip ettirmeyeceğine ilişkin soruları ise ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığına yönlendirerek bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtti.