image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Küresel Konuşlanma İncelemesi'ni tamamlarken, rapora göre ABD'nin Orta Doğu'daki gücünü, Avrupa ve Pasifik bölgesine kaydırmaya başladığı vurgulandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Başkan Joe Biden'ın göreve gelmesinden hemen sonra verdiği talimat üzerine, Küresel Konuşlanma İncelemesi'ni tamamladı.

"Orduya ait planlar tamamen gizli tutulacak"

Pentagon yetkilisi rapora dair, bakanlıkta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ordusuna ait stratejik planları içerdiği gerekçesiyle inceleme raporunun tamamının gizli tutulacağını ifade etti.

Bakanlık yetkilisi açıklamasında, "Bu kılavuz, önümüzdeki 2-3 yılda yüzlerce olmasa da onlarca rutin konuşlanma kararıyla kendini gösterecektir" ifadesini kullandı.

"Sivil yönetimin hakim olacağı bir mekanizma gerekli"

Yetkili açıklamasında, önceki Başkan Donald Trump döneminde birçok askeri kararın yeterince tartışılmadan ve müttefiklere söz konusu olabilecek etkileri yeterince tartılmadan alındığını kaydederek, incelemede bu tür kararların alınmasında sivil yönetimin hakim olacağı bir mekanizmanın gerekliliğine vurgu yapıldığını belirtti.

ABD'li yetkili açıklamasında, Amerikan kuvvetlerinin yurt dışında konuşlanmasına ilişkin değerlendirmeler yapacak Küresel Konuşlanma İcra Konseyinin kurulacağını ve Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığının yanı sıra muharip komutanlıklar, Dışişleri Bakanlığı, Bütçe Yönetim Ofisi, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansından yetkililerin de bu konseyde yer alacağını kaydetti.

"ABD, Orta Doğu'dan kuvvet kaydırmaya devam edecek"

Bakanlığın tamamladığı inceleme raporunun tavsiyesi üzerine, ABD'nin Orta Doğu'daki bazı füze savunma sistemlerini ve deniz gücünü Avrupa ve Pasifik bölgesine kaydırdığını anlatan yetkili, İran'a karşı caydırıcılık için gerekli kuvvet ve IŞİD ile mücadele için gerekli desteğin verilmesine devam edilmesinin tavsiye edildiğine dikkat çekti.

Ayrıca Pentagon yetkilisi açıklamasında, ABD'nin hem Orta Doğu hem de Afrika'daki askeri varlığı konusunda değerlendirmelerin devam ettiğini söylerken, bu bölgelerden kuvvet kaydırmanın sürebileceğini dile getirdi.