image

PeyamaKurd - ABD arabuluculuğu ile yapılan ateşkes anlaşması öncesi Türkiye’nin Rojava'ya yönelik askerî harekâtı başlamadan Suriye’den çekilmeye başlayan ABD askerlerinin Irak’ta konuşlanacağı belirtiliyordu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanı Mark Esper de “Sonsuza kadar Irak’ta kalmayacağız” dedi ve Irak Savunma Bakanı’yla görüşeceklerini ifade etti.

ABD askerlerine ilikin Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Esper, başkent Riyad’daki Prens Sultan Hava Üssü’nde açıklamalarda bulundu. ABD askerlerinin Irak’ta konuşlanması konusunda Irak Savunma Bakanı ile görüşeceğini söyleyen Esper, “En nihayetinde hedef ABD’ye dönmeleri” sözlerini kullandı.

Mark Esper, Irak’ta sonsuza dek kalmayacaklarını dile getirerek, “Amaç tüm askerlerimizi çıkarmak ve evlerine geri döndürmek” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Irak ordusu “Suriye’den çekilen tüm Amerika askerleri, Kürdistan Bölgesi’ne giriş yapmak için onay almıştır ki bu da Irak dışına geçişleri içindir. Bu askerlerin Irak’ta kalması için herhangi bir izin verilmemiştir” açıklamasını yer vermişti.