image

PeyamaKurd - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nin, İran'a yönelik bir saldırı için ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) savaş planı istediği iddia edildi.

Geçtiğimiz yıl İran'a yönelik bir saldırı için Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) savaş planı talebinde bulunduğu ileri sürüldü.

İran'a yönelik hazırlanması beklenen savaş planına ilişkin Amerikan Wall Street Journal gazetesinin eski ve görevdeki yetkililerine dayandırdığı haberinde, eylül ayında ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine yönelik saldırı sonrasında Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un idaresindeki Ulusal Güvenlik Konseyi'nin İran'ı vurma konusunu masaya yatırdığı, Pentagon'dan da bu konuda askeri seçenek talebinde bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Yayınlanan haberde konseyin talebinin, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığını endişelendirdiği belirtilerek, eski Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Mira Ricardel'in Amerikan elçiliğine yönelik saldırıyı "savaş ilanı" olarak nitelendirdiğini, ABD'nin buna uygun adımlar atması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Pentagonun Konseyin talebine yanıt verip İran'a yönelik saldırı planlarını gönderdiğine dikkat çekilen haberde, Beyaz Saray'ın bu konuda atılacak bir adımın üzerinde çalışıp çalışmadığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın bu konuda bilgi sahibi olup olmadığının bilinmediği ifade edildi.