image

PeyamaKurd - Pekin’in Pentagon'un Çin ordusu hakkında yayınladığı raporu protesto ettiğini bildiren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, ABD’nin Cuma günü yayınlanan raporuna tepki gösterdi.

Söz konusu raporda Pekin'in, silahlı kuvvetlerini "ABD ve müttefiklerine karşı" eğittiği iddia edildi.

Konuyla ilgili raporu değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı'nın "ABD raporunda gerçekler dikkate alınmamış. Çin'in savunma inşasıyla ilgili absürd yorumların yanı sıra, Çin'in egemenlik ve toprak bütünlüğü konusunda sorumsuzca yapılan açıklamalara yer verilmiş" ifadelerine yer verilen açıklamasında, Çin ordusu hakkında yayınlanan raporun sert bir şekilde protesto edildiği ifade edildi.

“Soğuk savaş’ı terk edin”

ABD’nin raporuna ilişkin Pekin, “Bağımsızlığı, devlet egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için savunma altyapısını güçlendirmek her egemen devletin meşru hakkıdır. Bunda suçlama yapılmasını hak edecek hiçbir şey yok" sözlerine yer verdi.

Amerikan tarafına ‘soğuk savaş' düşüncesi ve köhnemiş ‘sıfır toplamlı oyun' konseptini terk etmeleri çağrısında bulunan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Çin'in stratejik hedefleri ve savunma inşaatını nesnel ve rasyonel bir şekilde değerlendirmeleri ve her yıl sorumsuz raporlar yayınlamaktan vazgeçmeleri gerektiğini dile getirdi.