image

PeyamaKurd - Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan'da tutulan ve Erivan'da savaş esiri olarak kabul edilen askerlerle ilgili önemli bir çağrıda bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e çağrıda bulunduğunu belirten Paşinyan, "Oğlumu tüm esirlerle değiştirme çağrısı yapıyorum" dedi.

Paşinyan geçtiğimiz günlerde, Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de bulunan Ermeni askerlerle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: 

“Bakü hapishanelerinde tutulan Ermeni tutsaklar, Ermenistan'ın bağımsızlığı ve egemenliği için mücadele ediyorlar. Bir iki aylık fazladan esaret için bizi affederler. Ancak serbest bırakılmaları karşılığında ülkenin bağımsızlığı ve egemenliği feda edilirse bizi affetmezler.”

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın bu sözlerine karşı olarak değerlendirme yapan eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkistan, “Paşinyan’a oğlunu 20-25 savaş esiriyle değiştirmesi” teklifinde bulunmuştu.

Ermenistan’ın Aragotsotn bölgesine seçim çalışmaları için giden Paşinyan, burada yaptığı konuşmada Sarkisyan’ın söz konusu ifadelerini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Diyorum ki kabul ediyorum ve Aliyev’e oğlumu tüm esirlerle değiştirme çağrısı yapıyorum. Resmi olarak ilan ediyorum, oğlumu tüm mahkumlara karşılık veriyorum.”

“Paşinyan ve Sarkisyan arasında ‘seçim hilesi’ tartışması”

Diğer yandan mitinginde Ermenistan’ın eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı önceki seçimlere hile karıştırmakla suçlayan Paşinyan’a, Sarkisyan’dan aynı gün cevap geldi.

Paşinyan’ın önceki yıllarda da aynı iddialarda bulunduğunu hatırlatan Sarkisyan, “O dönemler devlet adamlığım gereği cevap vermedim. Artık bir konumum yok. Ona 24 saat süre veriyorum. Söylediklerini ispatlamazsa onunla ve ailesiyle ilgili bazı gerçekleri ortaya dökeceğim” diye konuştu.