image

PeyamaKurd - Askeri darbe riski ile karşı karşıya kalan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden alma kararnamesi Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan tarafından reddedildi.

Kararla ilgili açıklamada bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanlığı, "Cumhurbaşkanı, anayasal yetkileri dahilinde, karar tasarısını iade etti" sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, "Hukukçu ve uzmanların görüşlerini özetleyerek, karar tasarısının temelde anayasaya aykırı olduğu sonucuna varabiliriz" ifadesine yer verildi.

Ayrıca ülkede hiçbir siyasi güce destek vermediği ve kararlarını yalnızca ulusal çıkarlara dayanarak verdiği kaydedilen Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Ordunun siyasi konularda tarafsız kalması gerektiği tartışılmaz. Şavaş bağlamında, Silahlı Kuvvetler personelinin her zamankinden daha fazla toplumun desteğine ve ilgisine ihtiyaç duyduğu da açık. Ordu personelinin sorunlarını çözmek bir öncelik, hiçbir durumda ihmal edilmemeli."