image

PeyamaKurd - Türkiye ile gelişen ilişkilere değinen Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Erivan ile Ankara arasındaki normalleşme sürecinden bizzat sorumlu olduğunu ifade etti.

Erivan'da bugün parlamentoda bir konuşma gerçekleştiren Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşme sürecinin sorumluluğunu bizzat kendisinin taşıdığını dile getirdi.

Peşinyan, Türkiye ile Ermenistan özel temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasında Moskova'da Cuma günü düzenlenen görüşme hakkında bilgi vererek, Rubinyan’ı atama kararının kendisine ait olduğunu kaydetti.

Açıklamasında, “Siyasi uygunluğa dayanarak Rubinyan'ı atama kararını ben verdim" diyen Paşinyan, "Kendisi bana, Güvenlik Konseyi'ne ve Ermenistan halkına karşı sorumludur. Süreçten ve özel temsilcinin eylemlerinden bizzat ben sorumluyum” ifadesini kullandı.

Ayrıca Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Türkiye hükümetinin Erivan ve Ankara özel temsilcilerinin Moskova’da yaptıkları görüşme sırasında ilişkilerin normalleşmesi için hiçbir ön koşul öne sürmediğini vurguladı.