image

PeyamaKurd - Fransa, Manş Denizi’nde geçtiğimiz ayın 25’inde meydana gelen tekne faciasında ölenlerin kimliklerini belirledi.

Paris Savcılığı, hayatını kaybeden 27 göçmenden 26’sının kimliğini belirlediklerini açıkladı. Savcılık ölenlerden çoğunun Kürt olduğunu ifade etti.

Yapılan açıklamada hayatını kaybeden göçmenlerden 16’sının Kürt olduğu kaydedildi. Diğer göçmenlerin 4’ünün Afgan, 3’ünün Somalili, birinin İranlı ve birinin de Mısırlı olduğu belirtildi.

Paris Savcılığı ayrıca, ölenlerin 19-26 yaşları arasında 17 erkek, 22-46 yaşları arasında 7 kadın, 16 yaşında bir genç ve yedi yaşında bir çocuğun bulunduğunu bildirdi.

AFP haber ajansı, kazada kurtulanlardan birinin Rudaw’a verdiği demeçte, yolcuların gemi batmaya başlamadan önce yardım için Fransız ve İngiliz acil servislerinden telefonla aradıklarını hatırlatarak, bu konunun araştırıldığını söyledi.

Geçen ay meydana gelen kaza Londra ve Paris arasında büyük bir gerilime de neden olmuştu.

Kazadan 48 saat sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron,  İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı geçişleri durdurma yaklaşımında ciddi olmamakla suçlamıştı.