image

PeyamaKurd - Vatikan'da Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis’in emriyle yayınlanan 34 maddelik bildiride finansal piyasalarda türev araçları kumar niteliği taşıdığı belirtildi. finansal piyasalar ve küresel ekonomiyle ilgili değerlendirmeler ile sorunların çözümleri için önerilerin yer aldığı bildiride piyasalara ilişkin sert ifadeler yer aldı.

Papa Francis, finansal piyasalar hakkında uyarılarda bulunarak, finansal piyasalarda türev araçlarının kumar niteliği taşıdığını ifade etti. Türev araçlarının toplam piyasa değeri 2008 yılının ikinci yarısında 35 trilyon dolara kadar çıkmış, geçen yılsonu itibarıyla 11 trilyon dolara gerilemişti.

Papa’nın emriyle yayınlanan bildiride başkalarına zarar veren büyük karların ve ortak faydayı bozan bireysel zenginleşmelerin ahlaki kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Başta AB ve birçok ülkeyi etkileyen 2007 küresel finansal krizinin başında bazı türev araçlarının toplam değerinin dünyanın gayrisafi yurt içi hasılasına yaklaştığı belirtilen bildiride, üzerlerine karmaşık yapılar inşa edilen türev araçlarının gerçek değerlerinden uzaklaştığı vurgulandı.

Finansal piyasalarda türev araçlarının kumar olarak nitelendirildiği ve bunların yaygınlaşmasının spekülatif balonların oluşmasına yol açtığı değerlendirmesinde bulunulan bildiride, bu tür ahlak dışı faaliyetlerin uluslara ve milyonlarca insana büyük zararlar verdiğinin altı çizildi.

Aynı zamanda bildiride piyasaların ve küresel ekonominin etik ilkelere sahip olması, bu regülasyonların ortak fayda ve insan haysiyeti doğrultusunda oluşturulması gerektiğine de belirtildi.

Ekonominin güçlü bir çarkı olan piyasaların kendi kendilerini yönetemediği ifade edilen bildiride, ekonominin doğru işleyebilmesi için insan merkezli ahlak kurallarına ihtiyaç duyulduğu aktarıldı.