image

PeyamaKurd - Dünya gündemine bomba gibi düşen Pandora Belgeleri, vergi kaçırma iddialarına adı karışan 8 ülkede soruşturma açılmasına neden oldu.

Dünya genelinde kamu harcamaları ve vergi politikalarında söz sahibi olan, hatta seçim dönemlerinde daha adil bir gelir paylaşımı vadeden politikacıların, servetlerini perde arkasında offshore şirketlere nasıl taşıyıp vergiden kaçındığını gösteren Pandora Belgeleri’yle ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Pakistan, Meksika, İspanya, Brezilya, Sri Lanka, Avustralya ve Panama'da, siyasetçilerin, politikacıların ve suçluların offshore şirketler üzerinden vergiden kaçındığı iddiaları hakkında soruşturma başlatılacağı açıklandı.

Öte yandan  edinilen bilgilere göre, Çek Cumhuriyeti'nden yetkililer, seçim kampanyasının ortasında olan başbakan Andrej Babiš dahil, Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin araştırılacağını açıkladı.

Pakistan Başbakanı İmran Han da ismi geçen herkesin soruşturulup 'gerekli adımların' atılacağını söyledi. Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta da, yurtdışı ziyaretinden dönüşte hakkındaki iddiaları yanıtlayacağını açıkladı.

Türkiye’den ise vergi cennetlerine para kaçıran 220 ismin bulunduğu iddiasına hala ses yok.

Gizli servette birincilik Aliyev'in

Ayırca Pandora Belgelere göre Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, lüks mülkiyeti dikkat çekti.

Aliyev’in üç çocuğunun Britanya Virjin Adaları’nda 44 şirkette de hisseleri var. Şirketlerin net değeri tam olarak bilinmiyor ancak aktarılan bilgilere göre Aliyev ve ailesi 400 milyon sterlin yani 542 milyon dolar değerinde mülk alım satımı yaptı.

Belgelere göre İlham Aliyev’in kızları Arzu, Leyla Aliyev ve oğlu Haydar Aliyev 2006-2018 yıllarında Britanya Virjin Adaları’nda 44 şirketin hissedarı olarak yer aldı. Çocukların sahip olduğu beş şirket 2006-2009 yıllarında Londra’nın en pahalı semtlerinde 120 milyon dolardan yüksek değere sahip mülk satın aldı. Daha sonra da bunları satarak kar elde etti.

Azerbaycan cumhurbaşkanının Haydar Aliyev daha 11 yaşındayken Virgin Adaları’nda kayıtlı bir şirketin hissedarı oldu. Ki bu şirket Londra’nın en elit semtlerinden Mayfair’de 49 milyon dolarlık bir ofis satın aldı.

Haydar Aliyev’in o yaşta toplamda 17 mülkü oldu.40 milyon dolardan fazla kar

Yaklaşık yedi ay sonra da ortanca çocuk Arzu Aliyev’in sahibi olduğu bir şirket yine Mayfair’in alt sokağında işyeri binası satın aldı. Dokuz yıl sonra satıştan 40 milyon dolardan fazla kar elde edildi.

En büyük çocuk Leyla Aliyev ise 2009 yılında Londra’nın ünlü alışveriş caddesi Oxford Circus yakınlarında 13,5 milyon dolar değerinde bir bina satın aldı. Söz konusu bina Aliyev ailesi ve arkadaşları tarafından kullanılmış.

Ayrıca Aliyev’ler Londra’daki mülklerinden birini kraliçenin hazine tarafından yönetilen emlak imparatorluğu Crown Estate’e satışından 31 milyon sterlin, yani yaklaşık 43 milyon dolar kar elde etti.