image

PeyamaKurd - Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Asım İftikhar Ahmed, El-Kaide lideri Eymen Zevahiri'nin İHA saldırısı ile öldürülmesinde ABD'nin ülkesinin hava sahasını kullandığına yönelik herhangi bir kanıt bulunmadığını açıkladı.

Ahmed, başkent İslamabad’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, El-Kaide lideri Eymen Zevahiri'nin Afganistan'da düzenlenen hava saldırısı ile öldürülmesine dair iddia edilen durumları ele alarak konuşma yaptı.

“Hiçbir kanıt yok”

Sözcü, Pakistan hava sahası kullanılarak ABD’nin bu eylemi gerçekleştirdiğine dair hiçbir kanıt olmadığının altını çizdi. Dışişleri Bakanlığından 2 Ağustos’ta yapılan açıklamada, El-Kaide lideri Eymen Zevahiri'nin öldürülmesiyle alakalı olarak, İslamabad'ın terörle mücadelede uluslararası hukuk ve ilgili Birleşmiş Milletler kararlarının yanında durduğuna dikkat çekmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, gündem olan bu olayın 2 Ağustos’ta Beyaz Saray’da açıklama yaparak, Zevahiri'nin Afganistan'da düzenlenen hava saldırısı ile öldürüldüğünü doğruladı. Biden, "Zevahiri gitti ve bir daha asla, Afganistan'ın teröristlerin güvenli bir sığınağı olmasına neden olmayacak ve biz bundan emin olacağız. Bu terörist lider artık yok" demişti.