image

PeyamaKurd - Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) üye devletler, bugün Lahey’de Suriye gündemi ile bir toplantı düzenleyecek.

OPCW bu toplantıda, geçen hafta kimyasal silah kullandığını açıkladığı Suriye hükumetine yaptırımlar uygulayıp uygulamayacağına karar verecek.

2 Nisan tarihinde Esad yönetimine bağlı hava kuvvetlerinin, 4 Şubat 2018'de Serakib'e düzenlediği hava saldırısında en az bir silindir bombası kullandığını raporunda açıklayan OPCW, saldırıda kullanılan silindir bombasının sarin gazı yaydığı ve geniş bir alanı etkilediğini belirtmişti.

OPCW, Nisan 2020'de yayımladığı ilk raporunda da, 24 Mart 2017'de Suriye hükumetine ait bir SU-22 savaş uçağının Latamne beldesinde gerçekleştirdiği hava saldırısında 16 kişinin yaralandığı, tarım alanlarının zarar gördüğü ve bölge halkına ait hayvanların telef olduğunu açıklamıştı.

“Kimyasal silah kullanıldığına dair çok ciddi delil var”

Örgüt tarafından 2018 yılında kurulan Soruşturma ve Tanımlama Ekibi, 2020'deki raporunda Suriye'de ilk defa bir saldırıda suçluyu işaret ederek Esed rejimine yönelik hesap verme çağrısında bulunmuştu.

Soruşturma ve Tanımlama Ekibi Koordinatörü Santiago Onate Laborde, ekibinin, Şam güçlerince 2017'nin mart ayında Latamne'ye düzenlenen hava saldırılarında kimyasal silah kullanıldığına dair çok ciddi deliller bulduğunu belirtmişti.

Şam yönetimi, sinir gazı sarin ve toksik kimyasal klor ile gerçekleştirdiği 2017'deki bu saldırı konusunda kilit soruları cevaplayamamakla suçlanıyor.

OPCW'ye üye 193 devlet temsilcisinin katılımı ile Lahey'deki karargahta gerçekleşecek toplantıda Suriye’ye yönelik yaptırım kararı çıkabilir.