image

PeyamaKurd - 20 Temmuz 2016 itibari ile Türkiye’de başlayan OHAL ile ilgili olarak son karar verildi.  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan OHAL'in terör tehdidi altındaki bölgeleri tehditten kurtarmakla ilgili bir güvenlik tedbiri olduğunu belirterek, “24 Haziran'dan sonra ilk işimiz OHAL'i kaldırmak olacak” ifadesini kullandı.

Ulusal televizyon kanallarına OHAL ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan seçimlerin ardından ilk işlerinin OHAL’i kaldırmak olduğunu vurgulayarak, "Bir defa OHAL'in kampanyaları etkileyen bir yanı yok ki. Bana bir tane örnek göstersinler bir defa bu hal bizim göreve geldiğimizde ki OHAL değil bu hali tam aksine şu anda terör tehdidi altındaki bölgeleri tehditten kurtarmaya yönelik bir güvenlik tedbiridir. Fakat biz buna rağmen göreve geldiğimizde farklı bir olağanüstü hal vardı ve biz bir ayda olağanüstü hali kaldırdık hemen anında kaldırdık. Sadece OHAL'i kaldırın yeter dediler kaldırdık ama yetmedi ondan sonra terör o bölgede aldı başını yürüdü” şeklinde konuştu.

OHAL ile ilgili kararını açıklayan Erdoğan konuşmalarında, “Ve şu anda ben yine diyorum inşallah 24 Haziran’dan sonra bu göreve devam halinde ilk işimiz OHAL'i kaldırmak olacak. Çünkü OHAL'i kaldırmak demek tamamıyla bunu bir daha geri dönmemek kaydıyla kapatmak anlamında değil isteği gördüğümüz ama zaman biz yine bu tedbir alırız” diye konuştu.