image

PeyamaKurd - İsrail askeri yetkililerinin gizli bir şekilde Katar'da bulunan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı üssüne gönderildiği öne sürüldü.

 İsrailli askeri yetkililerin gönderildiği üssün, Katar'ın batısında bulunan El Udeyd Hava Üssü olabileceği yönünde.

ABD öncülüğünde 2020 yılında birkaç Orta Doğu ülkesiyle ilişkileri normalleştiren İsrail bu bağlamda Pentagon Birleşik Komutanlık Planı'ndaki değişiklikle CENTCOM yetki alanına dahil edilmişti. Bu hamle, İsrail'in Orta Doğu'ya daha çok müdahil olacağı bir adım olarak değerlendirilmişti.

CENTCOM Sözcüsü Yarbay Dave Eastburn, İbrahim Anlaşmaları'ndan sonra “İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki tansiyonların düşmesi, Orta Doğu'daki tehditleri en aza indirgemek konusunda ABD'ye büyük fırsatlar sağladı" ifadelerine yer verdi.

“Katar- İsrail ilişkisi”

Katar, İsrail'in 2008-2009 yıllarında Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırılardan sonra İsrail ile ilişkilerini askıya almıştı.

Ancak Katar, Filistinlilere yönelik yardımlar konusunda İsrail ile çalışmayı devam ettiriyordu.

Ayrıca İsrail-Filistin çatışmalarının önlenmesi kapsamında bağımsız bir Filistin devletini öngören iki devletli çözüm yaklaşımını benimseyen Katar, ABD öncülüğündeki İbrahim Anlaşmaları'na olumlu yaklaşmıyor.