image

PeyamaKurd - Washington’un terör örgütü IŞİD’in nemalanmasında önemli payı olduğunu ileri süren ABD eski senato seçimleri adaylarından Kelly Ward, konuyla ilgili çarpıcı iddialara yer verdi.

Kelly Ward, ABD eski başkanı Barack Obama döneminde Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve senatör John McCain’in, terör örgütü IŞİD’in nemalanması ve silahlandırılmasında önemli rol oynadıklarını vurguladı.

"Kaddafi’nin devrilmesi için milisleri silahlandırdı"

Bölgede yaşanan birçok konuya değinen Kelly Ward açıklamasının devamında, "2011 yılında Senatör John McCain, Libya’da Kaddafi’nin devrilmesi için milislerin silahlandırılmasını istedi. Bir yıl sonra aynı unsurlar büyükelçi başta olmak üzere 4 Amerika’lıyı öldürdü. Daha sonra Obama ve Hillary Clinton, Libya’yı teröristler için bir üsse dönüştürdü. Ardından Suriye’de Beşar Esad’a karşı silahlı unsurları desteklemeye başladılar, 2013’de McCain, Suriye’ye düzenlediği ziyarette Suriye’li teröristlerle fotoğraf çektirdi; söz konusu silahlı unsurlar daha sonraları IŞİD olarak bilinen terör örgütünün üst düzey kadroları olduğu ortaya çıktı" şeklinde konuştu.

Öte yandan Kelly Ward Washington’u eleştirerek, John McCain’in Suriye’deki muhaliflerin güvenliği ve silahlandırılması için kongreden 1 milyar 300 milyon dolar talep ettiğini kaydetti.

Kelly Ward, 2016 yılında ABD’nin Arizona eyaletinden senato ara seçimlerine aday olmuştu.