image

PeyamaKurd - Almanya’da 1900’lerin başında kurulan ve dünyanın en etkili 50 düşünce kuruluşu arasında gösterilen Kiel Dünya Ekonomi Enstitüsü, hükümetlerin yeni tip koornavirüsü (Kovid-19) salgınına karşı nasıl hareket ettiğiyle ilgili kapsamlı bir rapor ve analiz hazırladı.

Araştırma’da aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 11 ülke “popülist” olarak adlandırıldı ve ülkeleri yöneten hükümetlerin salgınla mücadele kapsamında yetersiz kaldığı ifade edildi.

ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Türkiye, Hindistan, Çekya gibi ülkelerin pandemiyi iyi yönetemediğini belirten düşünce kuruluşu, bu ülkelerde koronavirüsü salgınına bağlı sebeplerle ölüm oranının diğer ülkelere göre iki kattan daha fazla olduğunu aktardı.

Araştırmaya göre, bu hükümetlerin “tepki çekmesi muhtemel” yasakları almaktan imtina ettiği de kayıtlara geçti. Kurum, bu adımlar nedeniyle binlerce insanın gereksiz yere öldüğünü ifade etti.

Araştırmayı yürüten uzmanlardan Michael Bayerlein, Google verilerine göre bu ülkelerde insanların 2020’de sokağa çıkma oranları daha yüksekken, bu ülkelerde aşırı ölüm oranının yüzde 18 olduğu fakat sıkı yasakların uygulandığı ülkelerde ise aşırı ölüm oranının yüzde 8 olduğu belirtildi.

Araştırmada, ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Polonya, Slovakya, Çekya, Macaristan, Hindistan, Meksika, İsrail ve Türkiye’den verilerin kullanıldığı aktarıldı.