image

PeyamaKurd - ‘Batılı bir istihbarat raporu’na' dayandırdılan bir iddiaya göre, Pekin yönetiminin Rusya'nın Ukrayna işgalini önceden bildiği iddia edildi.

Batı medyası istihbarat raporuna dayanarak, 'Çinli yetkililerin Rusya'nın savaş planları veya niyetleri konusunda işgal başlamadan önce belli bir düzeyde bilgi sahibi olduğunu' iddia etti.

New York Times, Çin'ın Rusya'nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna işgalini önceden bildiğini iddia eden bir haber yayımladı. Söz konusu iddiaya göre Çin, operasyonun Pekin'de düzenlenen 2022 Kış Olimpiyatı'ndan sonra yapılmasını talep etti.

New York Times gazetesinin Joe Biden yönetiminden bir yetkili ile Avrupalı bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, söz konusu 'bilgi', Batılı bir ‘istihbarat raporunda’ yer aldı.

“Putin ve Şi, 4 Şubat’ta bir araya gelmişti”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin lideri Şi Jinping, Olimpiyat Oyunlarının 4 Şubat'taki açılışından önce bir araya gelmişti.

Rusya ve Çin, Ukrayna krizinin tırmanmaya başladığı bir dönemde yapılan bu görüşme sonrası 'ikili ortaklığın sınırsız olduğuna' ilişin, NATO genişlemesini kınayan ve 'hakiki demokrasinin hüküm sürdüğü yeni bir küresel düzen kurmak istediklerini' vurgulayan bir açıklama da yayınlamıştı.