image

PeyamaKurd - Amerikan basınında yer alan habere göre, ABD’li ve diğer yabancı istihbarat yetkililerinin, IŞİD/Horasan örgütünün Kabil Uluslararası Havaalanı yakınlarında düzenlediği saldırıdan dört ay sonra saldırganın profilini oluşturmayı başardığı ifade edildi.

New York Times gazetesinin haberine göre, ABD'li istihbarat yetkilileri bu bilgileri saldırıya karıştığı düşünülen  IŞİD'/Horasan hücresine erişmek için kullanarak, bu hücrenin Batı ülkelerine karşı gelecekte ne tür saldırılar planlayacağını bulmaya çalışıyor.

Yayımlanan habere göre, terör örgütü IŞİD-Horasan örgütünün Ağustos ayında Kabil Uluslararası Havaalanı yakınlarında düzenlediği saldırıda 3’ü ABD askeri olmak üzere 180’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Söz konusu örgüt, patlamaya neden olan canlı bombanın adının Abdurrahman el-Logari olduğunu bildirerek saldırıyı üstlendi.

Logari’nin iş için sık sık Hindistan ve Pakistan’ı ziyaret eden Afgan bir tüccarın oğlu olduğunu belirten ABD'li yetkililer, IŞİD/Horasan'a katılmadan önce Yeni Delhi yakınlarındaki Manaf Rachna Üniversitesi’nde mühendislik okumak için 2017’de Hindistan’a yerleştiğini kaydetti.

Ayrıca NYT'ye göre, Logari Eylül 2017’de Yeni Delhi’de bir intihar saldırısı gerçekleştirmenin eşiğindeydi, ancak CIA bunu ortaya çıkardı ve Hint istihbarat ajanlarına bildirdi.