image

PeyamaKurd - İran nükleer görüşmeleri sonrasında yaptırımların kaldırılması ve anlaşmanın tam anlamıyla uygulanmasını sağlamak için oluşturulan uzmanlar grubu ve taraf ülke temsilcileri, gelecek hafta yeniden Viyana'da toplanacak.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan toplantı kapsamında Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi adına AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora başkanlık yaparken toplantıya İran, Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin’den üst düzey diplomatlar katıldı.

Görüşmelerle ilgili AB’den yapılan yazılı açıklamada, yaptırımların kaldırılması ve nükleer anlaşmanın uygulanması konusunda oluşturulan iki uzman grubun çalışmalarıyla ilgili Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) Ortak Komisyonuna bilgi verildiği ve katılımcıların yapıcı, sonuç odaklı fikir alışverişinde bulunduklarına dikkat çekildi.

Ayrıca AB'nin yaptığı açıklamada, toplantının koordinatörlüğünü yürüten Mora’nın, ABD’nin yanı sıra anlaşmaya taraf bütün ülke temsilcileriyle ayrı ayrı görüştüğü ifade edildi.

Öte yandan açıklamada, Ortak Komisyonun uzman gruplarını çalışmalarına devam etmeleri için görevlendirdiği vurgulanarak, "(KOEP Ortak Komisyonu) gelecek hafta içinde Viyana'da yeniden bir araya gelmeyi kabul etti" denildi.