image

PeyamaKurd- Deyr ez-Zor’un Hecin bölgesinde Suriye Demokratik Güçlerini’nin terör örgütü IŞİD’e verdiği kayıplardan sonra, SDG'nin Arap ve Kürt tarafları arasında sorunlar yaşanıyor iddiaları gündeme geldi.

Newsweek’te yer alan habere göre, Deir ez-Zor Askeri Konseyi tarafından temsil edilen Arap bileşeninin düzinelerce savaşçısı yakalandı, son savaşta yaklaşık 100 kişiyi kaybedildi ve savaşçıların çoğu IŞİD çeteleri tarafından yakıldı, kötü muamele gördü. 

Bundan önceki savaşta, Arap komutanları marjinalize edilmiş ve yetkili sözler Kürt komutanlarına verildi. Bundan dolayı IŞİD’e karşı (bundan önceki) en son savaş Araplar değil Kürt liderleri tarafından yönetildi.

“SDG içindeki Arap savaşçılar ayrılmak istiyor”

Arapların yönetimden uzaklaştırılması, Deir ez-Zor Askeri Konseyi başkanı Ahmed Abu Khoula'yı iki hafta önce görevinden istifa etmeye zorladı. Bu istifa SDG'nin, kendi planları doğrultusunda gizli tutuldu. İstifa haberi ise Salı günü Deir ez-Zor Askeri Konseyi'nde yer alan bazı kişilerin silahlarını bırakması ve SDG içindeki Kürt liderlerin IŞİD'e karşı cephelere kendilerini gönderdikleri iddia ettikleri suçlamalarla gündeme geldi.

Öte yandan konsey ölenlerin hepsinin Arap olduklarını belirterek, SDG içindeki Arapların, savaşın iyiye gitmesi halinde Kürt komutanların zaferi sadece kendi tahtalarına yazacakları suçlamasını yaptılar. Kaynaklara göre, Deir Ez-Zor Askeri Konseyi ve Arap savaşçılarını kendilerini geri çekiyor. SDG içindeki Arap savaşçıları liderlerine istifa etmesi ve köylerine geri çekilmeleri için baskı yapmaya başladılar.

“IŞİD bu karmaşadan yararlandı”

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içindeki bu karışıklıkların ortasında, IŞİD çeteleri, Suriye-Irak sınırı tarafından Albu Kamal çölündeki doğu Fırat'taki kontrolü altındaki bölgelere ulaşmak için yeni alanların kontrolünü ele geçirmeyi başardı.

Çeviri | PeyamaKurd