image

PeyamaKurd- Yarın Türkiye’de yapılacak seçimlerle ilgili bir dizi analiz yayınlayan ABD merkezli The New York Times (NYT) gazetesi bugünkü nüshasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi AKP’den kaçışların başladığını yazdı.

“Kaçışlar başladı”

Haber analizde, Erdoğan’ın anketlerde görünmesine rağmen ilk defa çok zayıf olduğuna işaret ediliyor. Türkiye’deki seçimlerin dış dünya tarafından da yakından takip edildiğine dikkat çeken NYT, Türk halkının otoriter yönetime devam mı diyeceği yoksa demokratik bir tercihte mi bulunacağının merak konusu olduğunu yazdı. 

Haber, Erdoğan’dan kaçışın görünür hale geldiğini savunuyor. Destekçilerinin Erdoğan’a sevgilerini hala gösterdiklerini fakat çoğunun uzun süren mitinglerin yarısında meydanı terk etmeye başladıklarını belirtiyor.

Metropoll’un sahibi Özer Sencar’ın görüşlerine yer veren gazete Erdoğan’ın destekçilerinden yüzde 7-8’inin taraf değiştirmesi durumunda AKP’nin seçimleri kaybedeceğini, bu kaçışın şimdiden başladığını ve referandumda bunun görüldüğünü yazıyor.

“Erdoğan’ın görüntüleri hatırlatılıyor”

Tarımın çökmesinin, liradaki sert düşüş ve gıda fiyatlarındaki patlamanın Erdoğan’a şok bir yenilgi tattırabileceğine vurgu yapılan analizde bütün bu olumsuzluklara rağmen iki yıl önceki darbe teşebbüsünden sonra Erdoğan’ın bütün şartları büyük oranda kendi lehine çevirdiği vurgulanıyor. ‘Erdoğan aşırı yetkilerini aralarında 9 Kürt milletvekili, düzinelerce HDP çalışanı, 70 bin öğrenci, eylemci, memur ve askeri hapsetmek için kullandı. Mitingler yasaklandı, resmi televizyon kanalı ise sıkıca kontrol ediliyor’ dendi.

Yaklaşık yüzde 10 olan Kürt oylarının hayati önemde olduğunu, HDP’nin barajı aşması durumunda Erdoğan’ın Meclis’te çoğunluğu kaybedeceğini belirten gazete, geçtiğimiz günlerde yanlışlıkla internete konan ve Erdoğan’ın taraftarlarına ‘HDP’yi yüzde 10’un altında bırakın’ talimatı verdiği görüntüleri hatırlatıyor.