image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla Orta Doğu turuna çıkan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ilk ziyaret yeri olan İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

Netanyahu ile ortak basın açıklaması yapan Blinken, Mısır arabuluculuğunda Filistin ile varılan ateşkes anlaşmasını değerlendirerek, “Başkan Joe Biden, beni, İsrail'in güvenliğine ABD'nin bağlılığını göstermek, daha büyük çaplı güvenlik için çalışmaya başlamak, Batı Şeria ile Kudüs'te gerilimi düşürmek ve yanısıra Gazze'nin yeniden inşasını görüşmek için gönderdi” ifadesini kullandı.

İsrail’in Gazze’den atılan roketlere karşı kendini savunma hakkının olduğunu belirten Blinken, “Aynı zamanda Filistin halkı ve Filistin Yönetimi ile ilişkileri yeninden inşa etmek için de geldim” dedi.

Blinken basın açıklamasında İran ile Viyana’da devam eden nükleer anlaşma görüşmelerine de değinerek, “Washington, İran'la nükleer anlaşma konusunda İsrail'le görüş alışverişi içinde” bilgisini paylaştı.

“Gazze yeniden inşa edilmeli”

Öte yandan açıklamasında Gazze’nin yeniden inşa edilmesi gerektiğine değinen Blinken şu ifadeleri kullandı:

“Şiddete geri dönüşü önlemek için çok geniş çaplı insani meydan okumalara karşılık vermek zorundayız. Gazze'nin yeniden inşa edilmesi gerekiyor, ama aynı zamanda Hamas'ın yeniden inşa yardımlarından faydalanmamasını sağlamak lazım."

Batı Şeria ve Gazze'de Filistinliler için fırsatları genişletmek gerektiğinin tanınması lazım. Buna daha istikrarlı bir ortamı geliştirecek yatırımlar da dahil.”