image

PeyamaKurd - İsrail’de hükümeti Naftali Bennett'e kaptıran Binyamin Netanyahu'nun popülaritesini artırdığını ve parlamentodaki sandalye sayısını 30'dan 32’ye çıkardığı ileri sürüldü.

Kamuoyu yoklamalarındaki sonuçlarla cesaretlenen Netanyahu, Savunma Bakanı ve Mavi-Beyaz İttifakı Başkanı Benny Gantz’a Naftali Bennett başkanlığındaki mevcut hükümetten çekilme çağrısında bulundu.

İsrail Başbakanı Bennett, bu teklifi  “halkın kendisinden bıktığını anlamayan ve hükümet koalisyonu içindeki takozları sürmekte ısrar eden başarısız bir politikacının umutsuz bir girişimi” olarak ele aldı.

Konuyla ilgili Likud Partisi’nden bir kaynak, söz konusu kırılgan hükümeti devirme çabalarını sürdürmenin Netanyahu'nun muhalefetteki hakkı ve görevi olduğunu belirtti.

Ayrıca Binyamin Netanyahu, kendisinden ayrılanları yanına almamayı da planlıyor. Bu sebeple yüzünü Gantz’a döndü. Gantz'ın hükümetteki müttefiklerine Netanyahu'ya katılmayacağına dair güvence vermemesi ve konuyu muğlak cevaplarla geçiştirmesi kendisini cesaretlendiriyor.