image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani kadın hakları ve kadına yönelik şiddetle ilgili “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Neçirvan Barzani kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması ve kadın haklarına olan desteklerini dile getirerek, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün yıldönümünde, kadınların haklarına desteğimizi ve kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için sürekli çalıştığımızı teyit ediyoruz” ifadesini kullandı.

Neçirvan Barzani ayrıca koronavirüsten dolayı çok zor bir dönemden geçtiklerini ve evlerde hastahanelerde, sağlık ve eğitim kurumlarında yaşayan kadınların ağır bir yük altına girdiğini belirtti.

"Salgının yayılmasını önlemede kadınlar ilk sırada"

Mesajında kadınların salgın dönemindeki önemli konumuna değinen Neçirvan Barzani, “Çocuk yetiştirme, vatandaşları koruma, salgının yayılmasını önleme, yaralı ve hastaları tedavi etme mücadelesinde kadınlar ilk sırada yer aldı. Kürdistan'daki tüm sağlık ve eğitim kurumlarında çalışan tüm hemşireler, doktorlar ve çalışanlarına hizmetleri ve çabaları için teşekkür ediyorum” dedi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ekonomik yansımalarıyla birlikte kadınların kazanımlarının tehlikeye girdiğini belirten Barzani, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile birlikte kazanımlarını korumak, şiddeti ortadan kaldırmak ve sosyal adaleti sağlamak için çalıştığımıza dair Kürdistanlı kadınları temin ediyoruz. Kadınlara yönelik taciz ve istismarla her yerde ve her düzeyde mücadele edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani bu dönemde ve gelecekte kadın hakları ve kadınların konumuna değinerek şu açıklamalara yer verdi:

“Şiddet, bir insan hakları sorunu ve tüm toplumun ilgilendiriyor. Erkekler daha aktif rol oynayarak çözümün büyük bir parçası olmalı ve şiddeti sona erdirmede rol almalıdır. Koronavirüs nedeniyle uygulanan karantinada, erkeklerin kendilerini gözden geçirmeleri ve evlerin sadece dinlenme yeri değil, annelerimize, kız kardeşlerimize, eşlerimize ve çocuklarımızı yetiştirmeye yönelik işbirliği ve görevlerimizi yerine getirme yeri olduğunu fark etmeleri için önemliydi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı olarak, kadın haklarını korumak ve cinsiyet farklılıklarına dayalı şiddetle mücadele etmek için Hükümetle koordinasyon ve işbirliği yapıyoruz. Uluslararası toplumu, bu konuda Kürdistan Bölgesi'nin en büyük kurumlarını aktif olarak desteklemeye çağırıyoruz. Kadınlara, işbirliğimizin ve koordinasyonumuzun daha iyi sonuçlar elde etmeye devam edeceğine dair güvence veriyoruz.

Çalışmaların sadece bu on altı gün ile sınırlı kalmamasını, tüm kadın ve erkeklerin şiddeti ortadan kaldırmak, barış, eşitlik ve adalet hedeflerimize ulaşmak için her gün çalışmalarını umut ediyorum.”