image

PeyamaKurd - Amerikan NBC News televizyonu, Trump'ın Suriye'den tamamen çekilmesi kararından kısmen vazgeçmesinin perde arkasını yazdı.

Senatör Lindsey Graham ve emekli Orgeneral Jack Keane'nin, Trump'ı, Suriye'den tamamen çekilme kararından Orta Doğu petrol haritası ile vazgeçirdiği iddia edildi.

Trump'ın Suriye'den ülke askerlerini çekme kararı sonrası Lindsey Graham ile Beyaz Saray'a giden emekli Orgeneral ve Fox News'te analist Jack Keane'nin, Trump’a Orta Doğu petrol haritasını gösterdiği öne sürüldü. 

Petrol haritası vazgeçirdi” 

Keane ve Graham'ın, Trump'a, Suriye'deki önemli petrol yataklarının ABD ile YPG/PKK'nın kontrolünde olduğunu ve buradan tamamen çıkmanın bu yatakların İran ile Rusya'nın eline geçmesiyle sonuçlanacağını anlattığı kaydedildi.

İkilinin aynı zamanda, ABD'nin ayrılması beraber ile Tahran'ın bölgeyi havadan ve karadan kontrol altına almak için hazırlık yaptığını ifade ettikleri belirtildi.

Bu çerçevede Donald Trump'ın haritalı toplantısı esnasında ABD'nin, Suriye'deki petrol yataklarının kontrolünü sağlaması için bölgede asker bırakmaya karar verdiği iddia edildi.