image

PeyamaKurd - Zirve sonrası açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ülkelerinin dışişleri bakanlarının Rusya’nın gelecekte herhangi bir saldırganlığının yüksek bedeli, siyasi ve ekonomik sonuçları olacağını açıkça ifade ettiğini dile getirdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen iki günlük NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının bitiminde basın toplantısı gerçekleştirdi.

"Saldırıların siyasi ve ekonomik sonuçları olur"

Stoltenberg açıklamasında, Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği nedeniyle Rusya'nın konuşulduğu bugünkü oturuma Ukrayna ve Gürcistan Dışişleri Bakanlarının da katıldığını hatırlatarak, Rusya konusunda şu ifadelere yer verdi:

"Bölgedeki güvenlik durumunu, Rusya'nın komşularına karşı saldırgan ve istikrarsızlaştırıcı eylemlerini, Ukrayna içinde ve çevresindeki askeri tahkimatını ele aldık. Tetikte olmaya devam etmeli ve gerginliğin yükselmesinden kaçınmalıyız. Bakanlar, Rusya’nın gelecekte herhangi bir saldırganlığının yüksek bedeli, siyasi ve ekonomik sonuçları olacağını açıkça ifade etmiştir."

"Ekonomik ve mali yaptırımlar gelebilir"

Stoltenberg konuşmalarında, Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyesi olmak istediklerini hatırlatarak, "Her iki ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan desteğimiz sarsılmazdır. İki ülkeye desteğimizi artırmaya taahhüdümüz devam etmektedir" sözlerini kullandı.

Ayrıca açıklamasında, "Ukrayna'ya karşı güç kullanması durumunda Rusya'ya verilecek olası karşılıkların neler olacağı" sorusuna yanıt veren Stoltenberg şunları dile getirdi:

"Rusya'nın bağımsız ve egemen bir ülkeye karşı bir kez daha güç kullanması halinde karşılaşacağı sonuçlarla ilgili geniş bir yelpazede seçeneklerimiz bulunuyor. Bunlara ekonomik ve mali yaptırımlar, siyasi kısıtlamalar dahil."