image

PeyamaKurd - Dün İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi'nde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'fikir değiştirerek' İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğine onay verdi. Yetkililer, 'fikir değiştirten' görüşmenin arka planını ve anlaşmanın nasıl geldiğini ilk kez açıkladı.

Salı günü Erdoğan ile İsveç, Finlandiya ve NATO’nun üst düzey isimlerinin saatlerce görüştüğü ve bir ilerlemenin olmadığını aktaran yetkililer kahve molasından sonra durumlar değişiklik gösterdi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto yaşananları, “İlk iki saat boyunca hiçbir gelişme olmadı. Fakat sonra bir kahve molası verdik” diye aktardı.

“Biz bunu başardık”

Haavisto, “Kahve arasında her zaman biraz yaratıcılık kullanma ve herkese uygun bir dil bulma olasılığı vardır. Biz bunu başardık” dedi.

Diğer yandan İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, anlaşmanın arka planında ise ABD Başkanı Joe Biden olduğunu iddia etti.

İsmini gizli tutan üst düzey bir yetkili, “Biden’ın bu haftaki temaslarında hedefinin tarafların bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayacak anlaşmaya imza atmasıydı” ifadelerine yer verdi.

Öğrenilen bir habere göre Biden’ın Salı sabahı Erdoğan’ı arayarak Madrid zirvesinde anlaşmayı neticelendirmesini de istendiğine dikkat çekildi.