image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladic'in müebbet hapis cezasının onanmasını memnuniyetle karşıladı.

Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizmasının (IRMCT) Mladic'in müebbet hapis cezasını onamasının ardından açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Mladic'in 1995'te Srebrenitsa'da binlerce Bosnalı erkek ve gencin öldürülmesi dahil olmak üzere sivillere yönelik acımasız suçlardan sorumlu tutulması doğrudur" dedi.

AB: "Adaletin sağlanması için önemli bir adım"

Açıklamada bulunan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, eski Sırp komutan Ratko Mladic'in müebbet hapis cezasının onanmasını 'kurbanlar için adalet sağlanmasında önemli bir adım' olarak değerlendirdi.

Mladic hakkındaki kararla ilgili sosyal medyada mesaj yayımlayan AB Konseyi Başkanı Michel,  "Ratko Mladic hakkındaki davada uluslararası mahkemenin nihai kararı, kurbanlar için adaletin sağlanmasında bir başka önemli adımdır" ifadesini kullandı.

Michel, bu kararın acı dolu geçmişi geride bırakıp geleceğe bakmak için herkese yardımcı olacağını belirtti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada da bugünkü kararın Bosna Hersek ve bölgedeki liderler için savaşın mirasını geride bırakıp kalıcı bir barış inşa etmek amacıyla uzlaşı ortamını desteklemek bakımından fırsat olduğu kaydedildi.