image

PeyamaKurd - Bağdat yönetimine bağlı ordu güçleri ve NATO'nun Irak misyonu, ordunun askeri sisteminin geliştirilmesi sebebiyle bir mutabakat zaptı imzalandığı açıklandı.

Bağdat yönetiminin Savunma Bakanlığı tarafından konuya dair yapılan yazılı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Abdülemir Raşid Yarallah, NATO'nun Irak misyonu komutanı General Giovanni M. Iannucci ile ordu kabiliyetlerini geliştirmek üzere bir mutabakat muhtırası imzaladı.

“İki taraf arasında iş birliğini sürdürmeyi hedefliyoruz”

Bakanlık, NATO Irak misyonunun, Irak ordu güçlerinin lojistik sistemini desteklemeyi ve geliştirmeyi, özellikle her düzeyde orduya yetenek edinimleri kazandırmayı amaçladığını vurguladı.

Açıklamada yer alan bir diğer durum ise, herhangi bir savaşa dair hazırlık derecesini artırmada Bağdat yönetimine bağlı ordunun modernleştirilmesi konusunda iki taraf arasında iş birliğini sürdürmeyi hedeflendiği bildirildi.

Irak tarafı görüşmelerde, Irak'ın NATO ile güçlü bir ortaklığa sahip olduğuna dikkat çekerken, ülkenin IŞİD'e karşı mücadelesinde NATO'nun rolünün büyük olduğunu aktarmıştı.