image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 16’ncı güne giren Rusya-Ukrayna Savaşı hakkında açıklama yaptı.

İngiliz medyasına konuşan Stoltenberg, Rusya ile Ukrayna dışişleri bakanlarının Antalya’da bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Reuters’ta yer alan habere göre Stoltenberg, Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemi satın alması ile ilgili de yorum yaptı.

Reuters muhabirinin sorusuna yanıt veren Stoltenberg, "Ukrayna’nın işgal edilmesi, NATO müttefiklerinin Rusya askeri ekipmanlarına bağımlı olmamasının önemini gösteriyor” dedi.

Antalya’da bulunan NATO Genel Sekreteri, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesinin ise NATO ile Rusya arasında bir savaşın kıvılcımı olabileceğini söyledi.

Stoltenberg'ten "Türkiye, Rusya'ya yaptırım uygulayacak mı?" sorusuna yanıt!

Diğer yanda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştireceğini ifade eden Stoltenberg, Ukrayna konusunda Türkiye’nin de askeri ve ekonomik olarak NATO’ya destek verdiğini vurguladı.

Stoltenberg, ‘Türkiye Rusya’ya yaptırım uygulayacak mı?’ sorusuna ise "Evet bütün müttefiklerimizden yaptırım yapmalarını bekliyoruz. Rusya’ya ancak bu şekilde bir bedel ödetebileceğiz. Bu konuyu sayın Çavuşoğlu’na da ilettim. Türkiye burada kilit bir rol oynuyor. Türkiye önemli kapasiteler de sağlıyor Ukrayna’ya. SİHA’lar bu noktada önemli. Detay vermeyeyim bu SİHA’ların teslimatı için çok önemli"  yanıtını verdi.