image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri, Erdoğan yaptığı görüşmeye dair açıklamada bulundu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını açıkça göstermedikleri sürece NATO üyeliklerine müspet yaklaşmayacaklarını dile getirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Erdoğan ile Finlandiya ve İsveç'in adaylık başvurusunu görüştüğünü belirterek, tüm müttefiklerin güvenlik endişelerinin dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca görüşmeye dair Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, taraflar, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusunu ele aldı.

Stoltenberg görüşme ile ilgili açıklamasında, "Tüm müttefiklerin güvenlik endişelerinin dikkate alınması gerektiği ve bir çözüm bulunması için görüşmelerin sürmesi konusunda hemfikiriz" ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ayrıca açıklamasında Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi gerektiğini belirtti.